Oprócz chronienia przed słońcem i wzrokiem sąsiadów, rolety do okien muszą także dobrze uzupełniać aranżację wnętrza. Istnieje kilka zasad, które trzeba wziąć sobie do serca przy dobieraniu odpowiednich modeli, by być w pełni zadowolonym z efektu końcowego. Podpowiemy Wam, co zrobić, by roleta pasowała dobrze i do okna, i do stylu pomieszczenia.
Wymiary
By materiał pokrywał całą szybę, trzeba dobrać odpowiednie wymiary rolety do okien. Nie jest to skomplikowane, wystarczy zmierzyć szerokość szyby i do uzyskanego rozmiaru dodać 3-5 centymetrów. Odpowiednią wysokość wybierzecie z listy przy każdym produkcie – dostępne są zarówno rolety dostosowane do standardowych okien, jak i do drzwi balkonowych.
Typ pokoju a tkanina
Bardzo ważne jest takie dobranie rolety do okien, by przede wszystkim spełniała swoją główną funkcję w danym pomieszczeniu. I tak w sypialni zależy nam na nieprzepuszczalnych tkaninach o ciemnych kolorach. Chronią one nie tylko przed światłem słonecznym, ale co często ważniejsze – przed dokuczliwym blaskiem latarni ulicznych. Dzięki temu w pokoju będą panować odpowiednie do snu ciemności, ułatwiające zasypianie.
Salon, gabinet, pokój dziecka, kuchnia – wszystkie miejsca, gdzie spędzamy dużo czasu o różnych porach doby skorzystają na roletach Dzień/Noc. Dzięki nim dostosowanie ilości światła wpadającej do środka nie będzie problemem. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy mamy okna południowe bądź zachodnie. O niektórych porach promienie słońca wyjątkowo drażnią oczy – z roletami Dzień/Noc ograniczymy blask, jednocześnie jednak nie pogrążymy pomieszczenia w półmroku.
Wzorzyste czy gładkie rolety do okien?
W dobieraniu rolety do okien, tak jak i w każdej innej dziedzinie dekorowania wnętrz, najważniejszy jest umiar. Jeśli w pomieszczeniu dominują wzory lub gdy zasłony są bardzo dekoracyjne, lepiej wybrać tkaninę gładką. Podkreśli ona ornamenty, jednocześnie nie wprowadzając wrażenia przesytu.
Jeśli natomiast pomieszczenie jest stonowane i chcemy dodać mu charakteru, warto sięgnąć po łagodne wzory tkanin żakardowych. Motywy roślinne i geometryczne sprawdzą się i w nowoczesnych wnętrzach, i w tych o bardziej tradycyjnym wystroju.