Rolety z kasetą czy wolnowiszące?

Znane powiedzenie głosi, że diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego jeśli planujesz zakup rolet typu dzień-noc, nie zatrzymuj się jedynie na wyborze materiału i kolorów. To, czy zdecydujesz się na wariant z kasetą, czy na model wolnowiszący, ma duże znacznie! Poniżej – parę uwag, które pomogą Ci wybrać najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

1. Czym się różnią rolety z kasetą od tych wolnowiszących?

Rolety wolnowiszące nie mają obudowy, a ich montaż jest wyjątkowo prosty – wystarczą kołki rozporowe lub uchwyty do okien. Materiał jest u spodu obciążony, dzięki czemu wisi prosto i blisko okna.Rolety z kasetą mają obudowę, w której ukryty jest zwinięty materiał, ale to nie wszystko. Ten typ ma również prowadnice: albo pod postacią prawie niewidocznych żyłek, albo pod postacią listewek. Prowadnice sprawiają, że tkanina zawsze rozwija i zwija się równo, a do tego dokładnie zasłania całe okno.

2. Wybór przy oknach uchylnych

Jeśli chcemy osłonić okno uchylne, zamiast rolet wolnowiszących lepiej wybrać te wyposażone w prowadnice. Dlaczego? Ponieważ zarówno żyłka, jak i listewki utrzymają tkaninę przy szybie. W drugim modelu, pod wpływem grawitacji i obciążnika tkanina będzie zawsze zwisać pionowo w dół, co przy uchyleniu okna może spowodować niecałkowite zakrycie.

3. Wygoda a styl

W pomieszczeniach reprezentacyjnych – prywatnym salonie czy gabinecie, w którym przyjmujesz klientów – warto wybrać rozwiązanie bardziej stylowe. Ponieważ kolor kaset i mechanizmu możesz dobrać do barwy tkanin czy aranżacji, uzyskasz spójną dekorację okna, dopasowaną do pomieszczenia.

Jeśli jednak bardziej od elegancji interesuje Cię wygoda montażu i użytkowania, nie wahaj się i wybierz model wolnowiszący. Sprawdzi się w kuchni, łazience czy pokoju dziecka, a dodatkową zaletą jest to, że jeśli postanowisz wymienić jeden model na inny, zrobisz to samodzielnie w ciągu paru chwil. Jeśli okna w Twoim domu czy mieszkaniu są równe, możesz nawet regularnie wymieniać warianty między pokojami.

Podsumowanie
Wybierz wariant w kasecie, jeśli zależy Ci na idealnym przyleganiu do okna w każdej sytuacji i eleganckiej dekoracji. Jeśli bardziej jednak zależy Ci na niskiej cenie i dowolności montażu, sięgnij po model bez prowadnic.